• Tunalı Hilmi Cd. No: 7/B, Çankaya
  • Pzt-Cum
    8:00 - 19:00
7/24 Servis

0312 418 30 40

close

Kazan Dairesi

Kazan Dairesi
Kurulum & Yenileme Servisi

Yakıtın içindeki kimyasal enerjiden ısı enerjisi elde etmeyi sağlayan kazanlar, ortaya çıkan ısı enerjisini hat üzerindeki tüm bölgelere iletirler.

Kazan dairesi kurulumu ve yenileme işlemlerini alanında uzman ekibimiz ve eksiksiz ekipman ile tüm tedbirleri alarak gerçekleştiriyoruz.

Ayrıca ısıtma sistemleri için kurduğumuz otomasyon sistemleri, dış hava sıcaklığına göre ısınma ve kullanma suyunun sıcaklığını ayarlayarak daha az yakıtla daha çok konfor sağlar. Haftanın 7 günü, günde 6 zaman diliminde kolayca programlanabilir. Modeline göre birden fazla kazana, ısıtma suyu pompalarına, üç veya dört yollu vanaya, güneş paneli pompalarına aynı anda kumanda ederek sıcaklığı en kısa sürede istenilen düzeye getirir. Yılda ortalama yüzde 30’a yakın yakıt tasarrufu sağlar.

Kurulacak otomasyon sistemiyle cihaz dış hava sıcaklığını algılayacak ve kazanı bu sıcaklığa göre belirli değerlerde yakacak ve daire sakinleri her zaman sabit konfor derecesi hissedecektir. Örneğin; dairelerde istenen konfor sıcaklığını 21°C derece olarak belirlediğimizi varsayalım. Dış hava sıcaklığı -5°C derecede iken 55°C derece sıcaklık gönderiyorsa, hava sıcaklığı 6-7°C derece olduğu zaman 45°C derece gönderecektir. Dış hava sıcaklığı kaç derece olursa olsun, daire sakini her zaman konfor derecesini hissedecektir. Aynı zamanda  dış hava sıcaklığı set edilen değerin (örneğin; 17 derece) üstüne çıktığı zaman cihaz kazanı ve sirkülasyon pompasını otomatik olarak kapatacak, yakıt ve elektrik tasarrufu sağlanacaktır. 

Yeniliyoruz

Kontrol Paneli

Kontrol Panelinin Avantajları:
Sistemler belirli bir zaman programına göre (günlük, haftalık, tatil) çalışır ve durdurulabilir.
Sistemler gerektiği zaman çalıştırılıp, durdurulacağı için enerji tüketimi azalır.
Kullanılmayan cihazlar ekrandan verilen komutla devre dışı bırakılabilir.
Otomasyon Sisteminin denetimi altında bulunan bütün çalışma periyotları sırasında olabilecek her türlü bilgi, sistem aracılığı ile izlenebilir:

Kazan çalışıyor / çalışmıyor bilgisi
Vana ve damper motorlarının açıklık durumları
Sensör arıza durumları ekrandan okunabilir.

Sistemlerin tek bir merkezden kontrolü ile iletişiminde kolaylık sağlanır ve hatalar minimuma iner.
Cihazların çalıştırılması ve durdurulması denetimi ve kontrolü ile ilgili personelden kaynaklanan hatalar minimuma iner.

Otomasyon Sistemleri

Kazan Dairesi
Tadilat, Bakım ve Onarım

Kış aylarında enerji ihtiyacımız en üst seviyede iken çoğu zaman kullandığımız kazan ve ekipmanları normalden daha az verimlidir. Bunun sebebi, kazanların diğer ekipmanlara göre bakımlarının göz ardı edilmesidir.Düzenli bakımı yapılan ve sürekli kontrol altında tutulan kalorifer kazanları %10 – %25 daha verimli çalışarak ihtiyaçlarımıza daha net karşılık verirler. Kazan duman ve alev borularının temiz olması alevin metale daha iyi temas etmesini sağlayarak suyun daha erken ısınmasını sağlar. Kazan bakımları itinalı ve uzman kişiler tarafından yapıldığı taktirde ekonomik yanma ve maksimum performans sağlayacaktır.

Kazan Bakımı ve Yapılması Gerekenler;

Kazan bakımı ile birlikte her yıl bir defa uzmanlar tarafından baca kontrolü ve temizliği yapılmalıdır.

%15 - %20 garantili yakıt tasarrufu

Kapalı Genleşme Sistemi

Genellikle merkezi ısıtmalı kaloriferli binalarda, özellikle üst katta bulunan daireler ile binanın kuzey cephesindeki bazı dairelerde ısınma problemleri meydana gelir.

Bilindiği üzere dairelerinizin dengeli bir şeklide ısınmaları için kalorifer kazanında ısınan su tüm dairelerde bulunan radyatörlerde belli bir basınç altında hızlı bir şekilde dolaşması gerekmektedir.

Kapalı genleşme sistemi ile yakıt tasarrufu sağlanmasının yanı sıra kazan ve tesisatın ekonomik ömrü uzamaktadır.

Açık Genleşme Sistemlerinin Dezavantajları:

Açık genleşme sistemlerinde tesisat sürekli oksijen ile temas halinde olduğu için sistemin çürümesi hızlanır. Atmosfere açık olan sistemde buharlaşma olduğu zaman su seviyesi düşer ve üst katlar ısınma problemi yaşamaya başlar. Su kaybı sebebi ile kalorifer sistemine taze su eklenmesi durumunda tesisat kireçlenmeye başlar ve verim düşmeye başlar. Verimin düşmesi ile yakıt sarfiyatı artar ve verim düşer.

Genleşme Tanklarının Bakımı:Genleşme hava tanklarının, kullanım alanlarına göre 1 yıl içerisinde en az 2 veya 3 defa bakımlarının yapılması gerekir. Ön gaz basınçları kontrol edilen hava tankları hava basıncı düşük olması durumunda kesinlikle hava şarjlarının yapılıp uygun şekle getirilmesi gerekir. Kalorifer sistemlerinin en önemli emniyet elemanlarından biri olan genleşme tanklarının kazan kontrol ve bakımları esnasında kesinlikle kontrol edilmesi gerekir.

Hizmetlerimiz

Kazan bakımı ve kontrolleri
Baca temizliği
Kollektör imalat ve montajı
Otomasyon sistemi kurulumu

Projelendirme

Meydan Elektromekanik LTD. ŞTİ.  olarak uzman ekibimizle Ankara kazan dairesi kurulum ve yenileme, kazan dairesi bakım, tamir ve onarım hizmetleri vermekteyiz. 40 yılı aşkın deneyimle Ankara’da kazan dairesi kurulum, bakım ve onarım servisi sunan firmamız; Buderus, Alarko, Viessmann gibi sektörde öncü markalarla çalışmakta ve her türlü onarım, bakım işlemlerini garantili olarak yapmaktadır.

‪0533 332 94 37‬ Hemen Arayın!